Koryčanský betlém

„Adventní betlém“

____________________________________________________________________________

Betlém byl pořízen v r. 1948 panem Vlastimilem Sklenářem, varhaníkem v Koryčanech. Je umístěn na bočním oltáři na levé straně vzadu.

Má 5 figur ze dřeva, velikost 13 -22 cm. Figurka P. Marie je vyřezaná z překližky a nabarvená. Figurka Ježíška, sestupujícího po žebříku, také vyřezávaná ze dřeva a obarvená. Adventní betlém se instaluje před 1. adventní nedělí, Ježíšek stojí na nejvyšším stupni žebříku a každý den sestoupí o příčku dolů, takže na Štědrý den sestoupí na zem.  V pozadí je kulisa znázorňující krajinu v okolí Nazareta. Namaloval ji R. Hudeček v r. 1857, podpis a datum je vpravo dole.

Betlém

____________________________________________________________________

Ve farní kronice se našel zápis z roku 1987, kde duchovní správce podává písemnou zprávu na dotazník PhDr. Vladimíra Vaclíka z Hradce Králové, který chce napsat publikaci o betlémech v českých a moravských kostelech. Uvádí v ní, že figurky jsou různorodé – původní asi z roku 1800 z Tyrolska a byly postupně doplňovány v pozdější době. Je to tvorba lidová, autor neznámý. Je v něm 40 osob (velikost od 11 -30 cm), 5 zvířat a 5 ovcí. 47 figur je ze dřeva, 1 sádrová a 2 kombinace plátna se dřevem. Jsou všechny obarveny.

Betlém byl postupně doplňován a upravován, figurky byly rozpohybovány elektrickým  motorkem, dále jsou doplněny hracím strojkem, který hraje 5 vánočních koled. Rozměry betléma: 200 cm délka, výška 120 cm, hloubka 200 cm.

Popis úprav v jednotlivých letech:

1953

Pan Vlastimil Sklenář, varhaník, opravil a natřel figurky, přibyly 3 figurky – velbloud, slon a kůň.

1955

Zásluhou úředníka z konzistoře v Olomouci získáno asi 18 nových figurek velikostí podobných našim. Pan varhaník Sklenář je natřel a s novým honosným pozadím – věže, domy, bašty – postavil na Vánoce. Právem vzbudil podiv.

1981

V sobotu 28. listopadu dokončil opravu a zpohybnění asi 20 figurek betléma pan Jaroslav Strýček ml. (varhaník) za vydatné spolupráce Petra Kosíře a Miroslava Stokláska z Lískovce. Bylo opraven a přestříkáno barvami pozadí a okolí betléma. Petr Kosíř zhotovil na pozadí maketu hradu Buchlova, kaple Barborky, přírodních útvarů Kozla a Kazatelny a dále kaple sv. Klimenta. Miroslav Stokláska zhotovil „kukačku“ a hrací strojek, který přehrává vánoční píseň Tichá noc, svatá noc. Zároveň byla zhotovena pokladna, která po vhození mince spustí zvonek a figurky se dají do pohybu za zvuku koledy z hracího strojku.  Po přehrání sloky písně se vše automaticky vypne.

1982

Pan varhaník Jaroslav Strýček dokončil zpohybnění dalších figurek, na Vánoce už se pohybovaly téměř všechny figurky.

1985

Pan Miroslav Stokláska s pomocí pana Jaroslav Strýčka zhotovili nový hrací strojek, který místo jediné písně, hraje postupně 5 vánočních písní.

2023

Šárka Strýčková provedla obnovu polychromie celého betléma, tedy nejen všech figurek ale i všech objektů.