O NÁS

Město Koryčany se nachází v jihozápadním cípu okresu Kroměříž ve Zlínském kraji na úpatí Chřibů.

Naše farnost je součástí arcidiecéze olomoucké a děkanátu Kroměříž.

K farnosti také patří filiální kostel sv. Anny v Jestřabicích a kostel sv. Klimenta na Stupavě.

Patronem naší farnosti a kostela je sv. Vavřinec, jáhen a mučedník.

SV. VAVŘINEC, JÁHEN A MUČEDNÍK –

patron naší farnosti a kostela

____________________________________________________________________________________

Svatý Vavřinec (kolem roku 230[1] – 10.srpna 258, Řím) byl římský klerik, jeden ze sedmi diákonů, kteří byli umučení pro pronásledování křesťanů římským císařem Valerianem v roce 258.

Byl diakonem sv. Sixta II., který byl umučen krátce před ním. Po papežově smrti byl vyzván k vydání církevních pokladů, on je však na místo toho rozdal chudým, pro kteroužto vzpouru byl krutě umučen (zaživa upečen).

Svatý Vavřinec byl dle legendy umučen na železném roštu nad horkým uhlím. Během této tortury sv. Vavřinec křičí: „Z jedné strany jsem již opečený, pokud mě chcete mít dobře udělaného, je čas mě otočit na druhou stranu.“

Podle tradice byl sv. Vavřinec odsouzen na místě dnešního kostela San Lorenzo in Miranda, a umučený na místě dnešního kostela San Lorenzo in Panisperna, a pohřben na Via Tuburtina v katakombách presbytery Hippolitem a Justinem. Protože byl upálen či upečen k smrti, je zobrazován s roštem v ruce a oblečen v dalmatice.

Sv. Vavřinec je patronem archivářů, jáhnů, chudých, správců majetku, sládků, cukrářů, kuchařů, sklenářů, hasičů, školáků, studentů, pradlen,duší v očistci. Stejně jako sv. Florian byl ochráncem před požáry.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Svátek slaví 10. srpna. V tento den se v naší farnosti od roku 2008 koná Zahradní slavnost (farní den).